Leśna lekcja przyrody – członkowie LOP z wizytą w Nadleśnictwie Leżajsk

Młodzież z naszej szkoły, działająca w ramach Ligi Ochrony Przyrody, wzięła udział w ekologicznej wycieczce do Nadleśnictwa Leżajsk. Głównym celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy o lokalnym ekosystemie oraz poznanie specyfiki pracy leśników. Wizyta rozpoczęła się w siedzibie Nadleśnictwa, gdzie uczniowie mieli okazję zwiedzić wyjątkowy obiekt edukacyjny. Wielkie wrażenie na uczestnikach zrobiła ekspozycja spreparowanych zwierząt, wśród których znalazły się tak cenne okazy jak bóbr, wydry, czy głuszce. Warto zaznaczyć, że eksponaty te to ofiary zdarzeń losowych, takich jak wypadki drogowe, co stało się punktem wyjścia do rozmowy o zagrożeniach dla dzikiej fauny. Tuż przy budynku nadleśnictwa uczniowie podziwiali rzadkie gatunki drzew i krzewów pochodzących z różnych kontynentów w tym jedyną w swoim rodzaju Azalię Pontyjską. Ogromną atrakcją cieszył się również punkt dyspozycyjny nadleśnictwa w którym na wielkich ekranach młodzież mogła obserwować tereny całego nadleśnictwa. Kolejnym punktem programu było wyjście na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „Ostoja bobrowa”. Trasa o długości około 4 kilometrów prowadziła przez malownicze tereny nad zalewem Floryda i rzeczką Jagódką. Podczas marszu pracownik nadleśnictwa w ciekawy sposób opowiadał o roli bobrów w przyrodzie, wskazując na ich niezwykłe umiejętności inżynieryjne. Uczniowie zobaczyli kaskadowe tamy, z których niektóre mają ponad 20 metrów długości, oraz nory mieszkalne z wejściami ukrytymi pod wodą. W trakcie wędrówki młodzież dowiedziała się również o:
 Florze regionu: obserwowano bory mieszane z sosną i dębem oraz roślinność
bagienną, taką jak pałka wodna czy trzcina.
 Ochronie lasu: leśnik wyjaśnił, jak zabezpiecza się młode uprawy przed zwierzyną za
pomocą siatek i osłonek oraz jak działają pasy przeciwpożarowe.
 Mieszkańcach lasu: na trasie minęliśmy budki lęgowe dla ptaków oraz paśniki i
lizawki, służące do dokarmiania zwierząt zimą.
 Gatunkach obcych: ciekawostką była obserwacja daglezji zielonej – potężnego
drzewa pochodzącego z Ameryki Północnej.
Wyprawa zakończyła się na brzegu zalewu Floryda, gdzie zgodnie z tradycją LOP, zorganizowano wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Po posiłku młodzież miała czas na integrację i zabawę na pobliskim placu zabaw. Ta żywa lekcja przyrody pozwoliła wszystkim zrozumieć, że choć w lesie jesteśmy tylko gośćmi, to na nas spoczywa = odpowiedzialność za jego ochronę. Opiekunami wydarzenia byli- Katarzyna Stawowy oraz ks. Paweł Franus. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki uprzejmości inżyniera nadzoru, pana Tomasza Steligi.


K. Stawowy