Niezwykłe spotkanie z lekturą "Nad Niemnem", czyli o naszym udziale w Narodowym Czytaniu

Niezwykłe spotkanie z lekturą "Nad Niemnem", czyli o naszym udziale w Narodowym Czytaniu

14.09.23  uczestniczyliśmy w  12. już odsłonie Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji była powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. O kolejnej edycji Narodowego Czytania przypominała gazetka przygotowana w holu szkoły. Tego dnia odczytaliśmy fragment powieści Orzeszkowej przez radiowęzeł szkolny. W klasach podczas zajęć języka polskiego uczniowie mieli również okazję wsłuchać się w czytane fragmenty lektury, a także zdobyć pieczątkę Narodowego Czytania.

Natomiast gminna akcja Narodowego Czytania, w której również uczestniczyliśmy,  odbyła się tym razem w Szkole Podstawowej w Brzyskiej Woli. W wydarzeniu promującym czytelnictwo brała udział Pani Wójt gminy Kuryłówka, Agnieszka Wyszyńska oraz przedstawiciele okolicznych  szkół i Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce.  Święto polskiej literatury rozpoczęto odczytaniem listu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, zachęcającego do wspólnej lektury powieści E. Orzeszkowej.

 I choć za oknem padał deszcz, w sali, w której odbyło się czytanie niezwykle pięknych fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem, panowała wspaniała atmosfera. Przepiękne  opisy nadniemeńskiej przyrody, urzekających pejzaży oraz dialogi czytane na tle wyjątkowej muzyki z filmu Nad Niemnem stworzyły niepowtarzalny  nastrój.  Przedstawiciele naszej szkoły: Pani dyr. Janina Paja ( Emilia Korczyńska), Miłosz Kotuła  (Benedykt Korczyński), Witold ( Filip Mołdoch) i narratorki( p. Małgorzata Kordas i Oliwia Szczypta) zaprezentowali  fragmenty rozdziału III, niezapomniane dialogi między Benedyktem i Emilią oraz wzruszającą, pełną ojcowskiej miłości rozmowę Benedykta Korczyńskiego z synem.

Wspólne czytanie wybranych fragmentów powieści kolejno przez przedstawicieli poszczególnych szkół w gminie i pracowników Gminnego Ośrodka  Kultury w Kuryłówce  spotkało się z dużą uwagą zgromadzonych słuchaczy, uczniów Szkoły Podstawowej w Brzyskiej Woli. 

Składamy serdeczne podziękowanie Szkole Podstawowej w Brzyskiej Woli za gościnność i udział w tym ważnym wydarzeniu literackim.

W szkolnych przygotowaniach do Narodowego Czytania koordynowanych przez p. Małgorzatę  Kordas brały udział Panie: Małgorzata Sztyrak i Sylwia Dynowiec. A kolejne święto polskiej literatury już za rok!

Małgorzata Kordas