„Z mitologią za pan brat”

Mitologia grecka wywarła ogromny wpływ na Europę. Odwołania do niektórych mitów możemy spotkać bardzo często w literaturze i kulturze europejskiej. Mity były natchnieniem dla artystów. Znajomość mitologii jest niezbędna do interpretacji niektórych dzieł literackich, malarskich. W Szkole Podstawowej im. Franciszka Kyci w Kuryłówce już po raz trzeci odbył się Gminny Konkurs Mitologiczny pod hasłem „Z mitologią za pan brat”. Wzięło w nim udział 14 uczniów z terenu naszej gminy. Uczestnicy rozwiązywali test, na który składały się zadania zamknięte i otwarte. Poziom był dość wyrównany. Podczas przerwy, w trakcie  pracy komisji konkursowej uczniowie klasy 8a w przebraniu bogów greckich  przedstawili dla uczestników konkursu krótką scenkę na Olimpie.…

Plastyczny sukces Zosi Szpetnar

Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez KRUS Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy.” Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich, bezpiecznych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa wiejskiego. 3 czerwca 2022r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się uroczysta  wojewódzka  gala wręczenia nagród. Do grona nagrodzonych uczniów należała uczennica kl. VI Szkoły Podstawowej w Kuryłówce – Zofia Szpetnar. Jej praca została wyróżniona spośród około trzech tysięcy zgłoszeń nadesłanych na konkurs. Serdecznie gratulujemy sukcesu  i życzymy dalszych osiągnięć z plastyczną przygodą.Dziękujemy Rodzicom Zofii Szpetnar…

Wycieczka klas trzecich - IIIA i IIIB

Wycieczka klas trzecich - IIIA i IIIB

15 czerwca klasy trzecie wspólnie uczestniczyły w wycieczce do Karpackiej Troi i Muzeum Lizaka w Jaśle. Była to nasza ostatnia wspólna wycieczka na etapie klas początkowych. Uczniowie poznali zabytkowy kompleks skansenu archeologicznego w Karpackiej Troi składający się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego, poletek eksperymentalnych i platformy widokowej. Następnie udali się do Muzeum Lizaka w Jaśle, aby pogłębić wiedzę na temat słodkości. Mieli okazję smakować surowce i wyroby, wąchać aromaty, dotykać urządzeń do produkcji słodyczy. Największą frajdą było samodzielne zaprojektowanie i tworzenia lizaka. Napełnieni słodkościami wrócili szczęśliwi do domu. Janina Paja    

Spotkanie poetyckie z panią Jolantą Mach

10.czerwca w naszej bibliotece dzieci z oddziałów 0A i 0B miały  możliwość spotkania z niezwykłą poetką, laureatką wielu nagród poetyckich i literackich panią Jolantą Mach. Choć widujemy ją na co dzień, bo od tego roku pracuje również w naszej szkole, to nie wszyscy wiedzieli, że pani Jola to osoba niezwykle wrażliwa, pisząca wiersze, wydała bowiem pięć tomów poezji dla dorosłych i jedną antologię dziecięcą napisaną wspólnie z poetami z Podkarpacia. Jej wielką pasją jest poezja, literatura oraz kaligrafia, której stara się poświęcać każdą wolną chwilę. Pani Jola przeczytała nam piękne wiersze  o kotku, mamie i wiośnie. Pokazała swoje tomiki poezji,…

Przedszkolaki w zagrodzie edukacyjnej w Przychojcu

Z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się na wycieczkę do „Zagrody Edukacyjnej” w Przychojcu. Spotkanie na świeżym powietrzu rozpoczęliśmy od warsztatów „Od ziarenka do bochenka”. Właścicielka zagrody, Pani Czesia w sposób przystępny opowiadała dzieciom jak pracowało się dawniej, pokazywała urządzenia, którymi pracowało się na roli. Pokazywała ziarna zbóż, jak również zaprosiła chętne dzieci do robienia serka i masła. Po tych ciekawych warsztatach, nastąpiła bardzo atrakcyjna część wycieczki, mianowicie każde dziecko dostało fartuszek, wałek i przy stolnicy wałkowało ciasto, z których potem pani upiekła przepyszne prozaiczki. Po tej ciężki pracy dzieci miały czas na jeżdżenie bryczkami i różnymi bardzo dziwnymi pojazdami. Był…

Dzień Dziecka

Jaki jest jeden z ważniejszych dni w przedszkolu? Tak, tak – to właśnie Dzień Dziecka. Mnóstwo atrakcji oraz radości. Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby był on wyjątkowy i długo wspominany. To właśnie w tym dniu dzieci przybyły w strojach, dzięki którym mogły się wcielić w strażaka, policjanta, księżniczkę. Malowałam każdemu maluchowi twarze w motylki, Spider-Man czy kotki. Przy wesołych piosenkach tańczyliśmy, podrzucaliśmy baloniki, a następnie udaliśmy się na szkolny plac zabaw, żeby bawić…

Światowy Dzień Pszczół.

20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Na naszej planecie żyje około 20 tys. gatunków dziko żyjących pszczół. To bardzo pracowite i pożyteczne stworzenia. Do wyprodukowania 1 kg miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy  na kwiatach lub liściach. My również świętowaliśmy w tym dniu. Dzieci  ślicznie ubrane na  żółto malowały pszczoły oraz słuchały piosenek i wierszyków dotyczących pracowitych pszczółek. Potem był konkurs na najpiękniejszą pracę, a po niej degustacja rożnych miodków, po której okazało się, że dzieci bardzo lubią ten słodki, zdrowy produkt. Następnie udaliśmy się do rodziców Natalki Pasek, aby tam w ogrodzie zobaczyć jak wyglądają ule, jakich…

Przedszkolaki w świecie poezji

Budzenie zainteresowania dzieci czytaniem bajek i poezji jest jednym z najlepszych prezentów, jakie dziecko może otrzymać, również w przedszkolu. Czytanie książki to nie tylko zabawa, ale także pomaga dzieciom zrozumieć ich emocje, stymulować uczucia i doznania, dojrzewać i uczyć się. Dzięki książce dzieci mogą się śmiać, wyobrażać sobie przeróżne rzeczy. W krótkich formach dziecko odkrywa małe i wielkie tajemnice. Dzieci bardzo lubią tę formę spędzania czasu, dlatego starliśmy się czytać każdego dnia, jeśli tylko plan dnia na to pozwalał. Również sporo radości sprawiało maluchom słuchanie wierszyków prezentowanych na płytce CD  przez aktorów oraz muzyków. Mieliśmy również przyjemność, w ramach cyklu…

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur"

             W dniu 13 czerwca w auli Liceum im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku nastąpiło uroczyste rozdanie nagród i podziękowań za udział w międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur. Naszą szkołę godnie reprezentowali Anna Borek i Maja Kotulska z klasy III a, które otrzymały wyróżnienia krajowe w kategorii Maluch i zajęły dwunaste i czternaste miejsce, Zofia Szpetnar z klasy VI , która zajęła szóste miejsce w kategorii Beniamin i Aleksandra Kotulska z klasy V, która zdobyła czwarte miejsce również w kategorii Beniamin. Są to bardzo wysokie miejsca w skali kraju. Za przygotowanie wyżej wymienionych uczniów należą się podziękowania nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uczniów…