„Pasjonujące zawody”- spotkania z ciekawymi osobami.

Na świecie jest bardzo dużo zawodów, ale wśród są takie, które wykonuje się z wielką pasją i całkowitym zaangażowaniem. Zaproszeni gości przybliżyli dzieciom swoje profesje i opowiadali co jest najbardziej pasjonującego w wykonywanych zawodach, najtrudniejszego, zasakakujacego. Jednakże bez względu na to jaki wykonuje się zawód, należy pamiętać, że każdy jest potrzebny i wszystkie powinno się szanować, gdyż z efektów tej pracy korzystamy wszyscy codziennie.

Cykl spotkań rozpoczęła Pani Dyrektor Janina Paja, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Podczas tej wizyty dzieci dowiedziały się na czym polega praca nauczyciela, ale również zostały zaproszone do zwiedzenia szkoły i klasy, w której Pani Jasia uczy. Na twarzach dzieci malowała się radość, ale też również zdziwienie, ponieważ pierwszy raz dzieci oglądały salę wyposażoną w dużo sprzętów i rekwizytów, których nie ma w sali przedszkolnej. Na koniec spotkania dzieci poznały również trzyletniego chomika – Pusię, która zaprezentowała się bardzo towarzysko. Podczas spotkania nie zabrakło wielu pytań, oklasków pamiątkowych zdjęć, również ze starszymi koleżankami i kolegami. Pani Jasia z ogromną pasją wykonuje swój zawód i szczerze można powtórzyć słowa, które są bliskie Jej sercu
że: Nauczyciel, to brzmi dumnie.

Przybyli również do nas policjanci: Pan Grzegorz Baj i Paweł Miś. Na początku spotkania dzieci były troszkę onieśmielone, ale zdecydowanie szybko spotkanie nabrało rozpędu. Oczywiście na pytanie: kto chciałby w przyszłości zostać policjantem? Prawie wszyscy jednoznacznie podnieśli ręce. Policjanci opowiadali bardzo ciekawie nie tylko o swojej pracy, ale również, o funkcjonariuszu psie, o różnorodnych środkach transportu, którymi porusza się policja. Nie zabrakło również rozmów dotyczących bezpieczeństwa dzieci, szczególnie podczas wakacji. Następnie udaliśmy się przed budynek szkoły, gdzie stał radiowóz, do którego można było wejść i poczuć się na chwile jak funkcjonariusz policji. Uruchomione zostały również sygnały dźwiękowe, jak i świetlne.

Zawód strażaka można wykonywać zawodowo, jak również można służyć w Ochotniczej Straży Pożarnej. Kolejnym gościem, który do nas przybył był Pan Piotr Dziechciarz, który jest wiceprezesem w OSP w Kuryłówce. Jego strój przyciągnął uwagę dzieci, które z zainteresowaniem słuchały, jak wiele obowiązków należy do strażaków, którzy pełnią tak odpowiedzialny, a zarazem niebezpieczny zawód. Niektóre dzieci nawet znały numer alarmowy i w sposób niezwykle dojrzały odpowiadały na zadawane przez Pana Piotra pytania. Kończąc spotkanie zrobiliśmy sobie również pamiątkowe zdjęcia.

Na kolejnym spotkaniu gościliśmy bibliotekarza, Panią Wiesławę Zagaja, która pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuryłówce. Pani Wiesia opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca oraz podkreśliła, że jest to zawód, który wykonuje z wielką pasją. Z racji tego, że dzieci uwielbiają bajki, słuchali w skupieniu o bardzo wielu istotnych elementach, które dotyczą wykonywania zawodu bibliotekarza. Następnie Pani Wiesia przeczytała bajkę wchodzącą w cykl pięciominutowych bajeczek pt. „O kreciku Felku”. Po skończonej bajce, dzieci w sposób bystry i szybki odpowiadały na zadawane pytania. Czas wspólnie spędzony był przemiły, a zawód bibliotekarza przybliżony został w sposób bardzo interesujący.

Ostatnim gościem była Pani Małgorzata Chmura, pielęgniarka pracująca w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Kuryłówce. Pani Gosia jest również higienistką w naszej szkole, gdzie pomaga w razie pierwszej potrzeby uczniom z drobnymi dolegliwościami oraz wykonuje szereg innych obowiązków. Dzieci słuchały o tym jak należy dbać o zdrowie, jak ważne są właściwie skomponowane posiłki oraz jak zachować się w różnych przypadkach i gdzie się udać po pomoc. Potem nastąpiła lawina różnych ”wypadków”, które dzieci miały i opowiadały Pani jaki był przebieg ich losów. Pani Gosia również wspominała o walorach spacerów, sporcie i zabawach ruchowych.

Wszystkim Gościom z całego serca dziękujemy za poświęcony czas, podarowane smakołyki oraz za przybliżenie szczegółów wykonywanych zawodów. Gratulujemy i życzymy samych sukcesów zawodowych. Utrwaloną wiedzę wykorzystaliśmy podczas rozwiązywania zagadek, malowania farbami i kredkami kolorowanek z zawodami oraz przy zabawach ruchowych związanych z powyższym tematem.

Jolanta Mach