Święto Języka Ojczystego w naszej szkole

<strong>Święto Języka Ojczystego w naszej szkole</strong>

Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście,

 skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr,

ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!

Karolina Błażejczyk

21 lutego br.  włączyliśmy się jak co roku w obchody  Dnia Języka Ojczystego. W holu szkoły została zaprezentowana gazetka  okolicznościowa na temat ciekawostek o języku polskim, przysłów, a także poprawnych form językowych.

Podczas  przerw lekcyjnych uczniowie klas 7 i 8 pod kierunkiem Pań polonistek  zorganizowali na korytarzu szkolnym Zabawy językiem polskim. W białych i czerwonych balonach ukryto nazwy konkurencji: łamańce językowe, zagadki ortograficzne i literackie oraz gramatyczne. Zainteresowanie  ze strony uczniów było bardzo duże, o czym świadczyły długie kolejki do stanowisk. Wszyscy chcieli zmierzyć się  z najtrudniejszymi łamańcami językowymi i zagadkami  językowymi. Niejeden z uczniów próbował bezbłędnie  wymówić: Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu czy trzy części trzciny albo W czasie suszy szosa sucha czy sprawdzić się w pisowni wyrazów. Okazało się, że w szkole mamy wielu mistrzów wymowy i znawców języka polskiego! Tego dnia można było również obejrzeć na wystawce szkolnej  lapbooki  Quo vadis, przygotowane przez uczniów klasy 8a.

W ramach Święta Języka Ojczystego dla uczniów klas czwartych zorganizowano Dyktando biegane, podczas którego nasi czwartoklasiści sprawdzili nie tylko swoje umiejętności ortograficzne, ale też sprawność fizyczną i pamięć. Było przy tym mnóstwo świetnej zabawy i zdrowej rywalizacji!

To jednak nie koniec konkurencji językowych. W najbliższym czasie odbędą się w szkole konkursy poprawnościowe i literackie. Zachęcamy do udziału!

M. Kordas