Dzień Edukacji Narodowej w Naszej Szkole

Dzień Edukacji Narodowej w Naszej Szkole

„Jedzie pociąg do wiedzy,
maszynista już siedzi.
Dyrektorze łaskawy,
zawieź wiedzę do sławy”

Dzień 12.10.23r był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Tego dnia obchodziliśmy 250 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Uroczyste obchody 250-lecia powstania KEN były nie  tylko okazją do uczczenia ważnej rocznicy, ale także wyrazem wdzięczności wobec nauczycieli, którzy codziennie pracują na rzecz rozwoju i edukacji uczniów.  Z tej to okazji uczniowie klasy IVA i IVB wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Małgorzatą Kordas i p. Marią Wolanin przygotowali akademię pod hasłem: „250 rocznica utworzenia KEN - Express do wiedzy”. Był to montaż słowno – muzyczny zainspirowany „Lokomotywą” – Juliana Tuwima. Sala gimnastyczna zamieniła się w dworzec PKP, pani Dyrektor - Janina Paja po otrzymaniu czapki maszynisty, biletu ulgowego i lizaka jako konduktor odważnie ruszyła i poprowadziła lokomotywę wraz z wagonami pełnymi  pasażerów, którzy dosiadali się na kolejnych przystankach. Na poszczególnych stacjach, po wręczaniu biletu  w tym wyjątkowym pociągu usiedli nauczycieli uczący przedmiotów ścisłych, humanistycznych, także tych wspierających „ducha i ciało” oraz wszyscy pracownicy niepedagogiczni.

Po otrzymaniu sygnału zawiadowcy, w tej roli wspaniale zaprezentowali się: uczennica IVB -  Alicja Szczuc i uczeń IVA – Tymoteusz Miś, lokomotywa z Panią Dyrektor na czele ruszyła. Podróż upływała w optymistycznych nastrojach, przy dźwiękach przepełnionych pięknie wykonanymi utworami muzycznymi: „Kto za Tobą w szkole ganiał”, „Ach jak przyjemnie”, „Spoko – loko”, „Kolorowy świat”. Były to aranżacje urocze nie tylko od strony wokalnej,  ale wykonane  w ciekawej interpretacji  ruchowo – rekwizytowej. Kiedy podróż dobiegła końca i dojechała do „stacji szkolnej” zawiadowca poinformował, że długo oczekiwany „Express do wiedzy” właśnie dojechał na miejsce. Uczennice: Aleksandra Mołdoch i Natasza Kotuła zagrały na klarnecie „100 lat”.  W tym czasie wszyscy występujący uczniowie wręczyli drobne upominki dyrekcji, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym oraz złożyli życzenia:

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dużo wytrwałości, nieograniczonego entuzjazmu, spełnienia obranego celu, a także tego, aby podejmowany trud był źródłem radości, satysfakcji, i społecznego uznania.

Akademię przygotowały: p. Maria Wolanin, p. Małgorzata Kordas, p. Lidia Kania – Zawierucka wraz z uczniami klasy IVA i IVB. 

Jolanta Mach